logo preloader

Čo je kraniosakrálna terapia?

Kraniosakrálna terapia (cranio – lebka, sacrum – krížová kosť) je jemná, neinvazívna metóda dotykovej terapie, založená na holistickom prístupe. Na úrovni povrchu pracujeme s kosťami lebky a panvy a mäkkými tkanivami, ktoré ich obklopujú. Jemným dotykom vylaďujeme kraniosakrálny rytmus – ktorý prúdi medzi našou hlavou a oblasťou panvy.


Ako to funguje?

Celá naša história, od momentu nášho počatia, sa odráža v našom fyzickom tele. Podstatou kraniosakrálnej terapie je vnímanie pulzácie mozgovomiechovej tekutiny. Keď na vás počas terapie zľahka položím ruky, používam ich na počúvanie, akoby som počúvala vaše slová. Prehmatávaním nájdem miesta nevyriešeného zranenia, napätia alebo stresu, ktoré sa v tele prejavujú ako poruchy, obmedzenia alebo nedostatok vitality v pohyboch miechového moku/energie. Ich uvoľnením je možné ovplyvňovať a regenerovať aj ostatné systémy tela – hlavne nervový, svalový, obehový, dýchací, endokrinný a lymfatický. Vaše telo reaguje na tento citlivý dotyk tým, že začne počúvať samo seba. Ide o veľmi bezpečnú metódu, ktorú môžu podstúpiť ľudia všetkých vekových kategórií od novorodencov cez deti, dospelých po seniorov, tehotné ženy, či zdravotne hendikepovaných ľudí.

Ako to prebieha?

V priebehu ošetrenia, ktoré trvá zvyčajne 60 minút (deti cca 30 minút), leží oblečený klient na masážnom stole na chrbte. Pokiaľ vám táto poloha nie je príjemná, existujú iné možnosti. Počas prvej návštevy si pozorne vypočujem dôvody vašej návštevy. Ak nemáte potrebu ich práve rozprávať, je to tiež v poriadku a ošetrenie prebehne rovnako dobre, pretože naše telo má vrodenú schopnosť vyrovnávať, obnovovať a liečiť sa na neverbálnej úrovni. Jemným dotykom v oblasti panvy, brucha, hrudníka, a hlavy skúmam pohyb kostí, fascií (väzivových obalov) a tekutín vo vašom tele, ktorý je prejavom fungovania kraniosakrálneho systému. Povzbudím vaše telo, aby sa uvoľnilo a začalo robiť zmeny, ktoré potrebuje.

 

Kraniosakrálna terapia je odporúčaná:

  1. – pri migrénach, škúlení, poruchách zraku, tikoch, závratiach
  2. – pri hučaní v ušiach, problémoch s rovnováhou, poruchách koordinácie pohybu
  3. – pri bolestiach chrbtice, patologických zmenách chrbtice,  skolióze, bolestiach kĺbov a svalov
  4. – pri bolestiach žalúdka, poruchách trávenia a tráviacej sústavy, zápche
  5. – pri strese, fyzickom a psychickom napätí,  nepokoji, poruchách koncentrácie, únave, vyčerpanosti,  posttraumatických ťažkostiach
  6. – na nespavosť, nepokoj, strachy, úzkosti, depresie, chronickú  únavu, emocionálnu labilitu, emocionálne a mentálne poruchy, autizmus, poruchy centrálnej nervovej sústavy
  7. – podpora pri príprave na pôrod, ako aj rozpúšťa problémy po traumatickom pôrode 
  8. – hyperaktivita detí, problémy s koncentráciou a učením, nočné pomočovanie detí
  9. – na posilnenie imunitného systému a vitalizáciu organizmu, životnej energie, libida, pri problémoch s otehotnením, poruchách erekcie, zníženie prejavov v období klimaktéria
  10. – na uvoľnenie blokád vzniknutých v dôsledku úrazov i emocionálnych zranení
  11. – ako doplnok poúrazovej a pooperačnej rekonvalescencii
  12. – a mnohé ďalšie prípady….

 

 

Kontraindikácie:

  • vnútrolebečné alebo vnútromiešne krvácania,
  • tumor, infekcia, hematómy alebo aneuryzmy v rámci kraniosakrálneho systému,
  • akútne (čerstvé) poranenia hlavy a chrbtice, úrazy,  zlomeniny lebečnej kosti, 
  • kompresia mozgu, bolesti srdca, hypertenzia
  • transplantované orgány

Niekedy ľudia hlásia úľavu už po jednom alebo dvoch sedeniach. Niektorí ľudia zisťujú, že majú prospech z pravidelnej liečby počas dlhšieho obdobia a hovoria, že okrem zlepšenia svojich fyzických alebo emocionálnych symptómov majú pocit, že zvýšili sebauvedomenie a zlepšili kvalitu života. Pri dlhotrvajúcich problémoch môžu byť potrebné ďalšie sedenia.

Na ošetrenie výborne reagujú aj starší ľudia, ktorí sa po ošetrení stávajú pohyblivejší, vitálnejší, zvyšuje sa ich chuť do života, imunita a intelekt. Deťom pomáha pri poruchách učenia, sústredenia, hyperaktivite, dyslexii, celkovo uvoľňuje psychiku a pomáha pri mnohých iných problémoch.
Je vhodná aj v priebehu tehotenstva, pretože podporuje relaxáciu počas tohto obdobia, mobilizuje množstvo prirodzených adaptačných procesov tela, pri nepostupujúcom pôrode, v období šestonedelia, a samozrejme kedykoľvek pri náročnej a vyčerpávajúcej role matky.

Po terapii:

Ľudia reagujú na kraniosakrálnu terapiu rôznymi spôsobmi. Najčastejší scenár je, že po ošetrení sa budete cítiť pokojne a nabitý energiou, so zvýšenou jasnosťou mysle a pocitom pohody.
Po kraniosakrálnej terapii sa odporúča piť veľa čistej vody a aspoň 1 deň nerobiť namáhavé aktivity.

Ošetrenie aktivuje niekoľko fyzikálnych procesov. Možno ich väčšinou necítite a poviete si, že sa nič neudialo, ale môžu sa vyskytnúť aj ako vedľajšie účinky:
Občasné – únava: po kraniosakrálnej terapii sa môžete cítiť unavení. To je znak toho, že vaše telo je skôr uvoľnené ako vystresované.
Zriedkavé – Je možné, že vaše telo na začiatku zareaguje prechodným zhoršením a vy si všimnete, že sa vaše príznaky zintenzívnia. Ako každé manuálne ošetrenie, aj kraniosakrálna terapia stimuluje telesný systém – bez tejto stimulácie by naše telo nedostalo žiadne signály na samoliečenie. Na to je potrebných niekoľko dní. V niektorých prípadoch muselo telo najskôr kompenzovať roky dysfunkcie.
Výnimočne – bolesť: po kraniosakrálnej terapii môžete pociťovať bolesť, napríklad preto, že liečba stimuluje krvný obeh, čím sa dočasne zvyšuje napätie. Tento typ počiatočného zhoršenia by nemal trvať dlhšie ako päť dní. Ak pociťujete závažné reakcie, zavolajte mi a prediskutujeme ich, prípadne sa poraďte s lekárom. Aj keď sú niektoré vedľajšie účinky normálne, je dôležité, aby boli vaše obavy správne posúdené. 

Kraniosakrálna terapia nie je určená ako primárna zdravotná starostlivosť, ale má fungovať popri službách poskytovaných vaším lekárom.